Prečo nie sú hatchbacky v Amerike populárne?

Je veľa vecí, ktoré má Amerika spoločné s Európou – a najmä so Spojeným kráľovstvom –, ale autá nie sú vždy jednou z nich. Jedným z osobitných rozdielov je postoj k hatchbackom, ktoré sú v Európe a Spojenom kráľovstve stále mimoriadne populárne, ale na druhej strane Atlantiku nie sú príliš obľúbené. Prečo teda nie sú hatchbacky v Amerike populárne?

Američania si kupujú hatchbacky, ale nekupujú ich v rovnakom počte ako iné krajiny, pretože karoséria typu hatchback sa u amerických spotrebiteľov nikdy neujala. Keď automobilka ponúka na predaj nové auto v Amerike v karosérii sedan aj hatchback, môžete do značnej miery zaručiť, že sedan prevýši výklopné dvere o niečo ako štyri ku jednej.

Čo je to hatchback?

Hatchback je vo všeobecnosti malá, päťdverová konfigurácia karosérie auta so zadnými dverami, ktoré sa otvárajú smerom nahor, aby poskytli ľahký prístup do nákladného priestoru za zadnými sedadlami, ktoré sa často delia a sklápajú, aby poskytli flexibilný batožinový priestor. Aj keď sa hatchbacky zvyčajne považujú za malé autá, v priebehu rokov sa vyrobilo množstvo väčších áut v štýle hatchback, ako napríklad Ford Mustang a Dodge Omni Charger.

V Amerike sa dodnes predáva množstvo áut, ktoré sú technicky stále hatchbacky, no výrobcovia im radi dávajú iné mená ako napríklad Audi A5 Sportback. Ale väčšinu času sa tento žáner označuje ako „liftback“ a najzreteľnejším rozdielom oproti tradičnému hatchbacku je, že zadné dvere liftbacku sú horizontálnejšie ako vzpriamenejší dizajn pripisovaný hatchbackom.

Majú všetky hatchbacky pohon predných kolies?

Väčšina áut typu hatchback má tendenciu mať pohon predných kolies, pretože pohon predných kolies sa považuje za bezpečnejší pre zriedkavých alebo neskúsených vodičov, najmä v klzkých podmienkach, a pri formáte s predným pohonom neexistuje žiadny hnací hriadeľ smerujúci k zadným kolesám, čo by znižovalo podlahový priestor v zadnej časti zvyčajne malých áut. Existuje a bolo pomerne veľa hatchbackov so zadným náhonom, ale niektoré z nich nie sú tým, čo by ste si hneď predstavovali ako hatchback. Súčasné hatchbacky so zadným náhonom zahŕňajú BMW radu 1 a 2, Subaru BRZ (Toyota 86), ale väčšina áut, ktoré sa okamžite považujú za skutočné hatchbacky, má prevažne pohon predných kolies.

Má Amerika ešte nejaké hatchbacky?

Nie je to tak, že by sa automobilky nepokúšali predávať svoje modely hatchbackov vo väčšom počte v Amerike. Koniec koncov, malo by pre nich veľký komerčný zmysel predať hatchback, ktorý už predávajú na iných trhoch, do USA, namiesto toho, aby sa museli trápiť s výrobou verzie sedan špeciálne pre Severnú Ameriku.

Amerika je však pre automobilky taký veľký a dôležitý trh, že veľa z nich vyrába sedanové verzie áut, ktoré predávajú vo zvyšku sveta len vo forme hatchbackov. Niektorí americkí výrobcovia skúsili svoje šťastie pri výrobe hatchbackov, a to aj napriek dosť priepastným predajným rekordom pre štýl karosérie v priebehu rokov. Chevrolet Cruze sa vyrábal vo verziách sedan aj hatch, ale sedany masívne predávali poklopy. Chevrolet stále vyrába hatchback, ale je nepravdepodobné, že Spark bude k dispozícii oveľa dlhšie, pretože stále viac a viac výrobcov automobilov úplne vynecháva autá, aby sa sústredili na SUV a nákladné autá. Okrem toho je Chevy Spark aj tak dosť hrozné auto.

Chevrolet Spark z roku 2022

Dokonca aj európski, japonskí a kórejskí výrobcovia automobilov, ktorí predávajú hatchbacky v Amerike, zvyčajne musia ponúkať aj verziu sedan, aby malo komerčný zmysel sa s týmito modelmi v Amerike vôbec obťažovať.

Vezmite si napríklad Hondu Civic. V Európe sa Civic predáva len vo forme hatchbacku asi tak dlho, ako si to niekto pamätá, ale v Amerike sa poklop objavil až pred niekoľkými rokmi, keď bola uvedená na trh 10. generácia. Dokonca aj vtedy sa poklop v Amerike nepredával, pretože po ňom bol osobitný dopyt. Dôvod, prečo bol poklop vôbec ponúkaný v Amerike, bol ten, že Honda mohla konečne predať Civic Type R, pretože sa vyrába iba ako hatchback a pravdepodobne by nebolo finančne únosné vyrábať verziu sedan len pre USA.

Problém s patriotizmom

Američania patria medzi najzúrivejšie vlasteneckých ľudí na planéte a je to tak správne. A jedna oblasť, v ktorej mnohí Američania radi propagujú svoje vlastenecké inštinkty, sú vozidlá, ktoré kupujú. Toto je ďalší problém pre hatchbacky, pretože ak máme byť na chvíľu všetci úprimní, americké automobilky majú dlhú históriu výroby skutočne mizerných hatchbackov. Je to skoro, ako keby v tom nikdy neboli srdce dizajnérov, keď dostali za úlohu vymyslieť hatchback.

Ak si myslíte, že som trochu drsný, predložím dôkazy na svoju obranu a som si celkom istý, že tento konkrétny argument vyhrám. Už som spomenul Chevy Spark, čo je hrozné auto takmer v každom zmysle, ale čo tak AMC Pacer, Oldsmobile Firenza, Ford Pinto Runabvon alebo Dodge Omni? Mohol by som pokračovať, ale zdržím sa toho, že nechcem svojim čitateľom spôsobiť nočné mory.

Prečo Američania nemajú radi hatchbacky?

Veľkou otázkou stále je, prečo Američania nemajú radi hatchbacky? V priebehu rokov som o tom dosť premýšľal a môžem len skonštatovať, že je to preto, že ide o štýl karosérie, s ktorým sa americkí výrobcovia vo veľkej miere nezaťažovali, a chýba tu akákoľvek tradícia alebo dedičstvo hatchbacku.

V Európe došlo v 80. rokoch 20. storočia k výbuchu hot hatch, ktorý skutočne upevnil štýl tela v európskej psychike. Hoci existuje množstvo áut, ktoré nadšenci radi označujú za prvé hot hatch, ktoré sa v niektorých prípadoch môžu datovať až do 30-tych rokov minulého storočia, väčšina ľudí považuje pôvodný Mk1 Golf GTi za auto, ktoré naozaj ako prvé vytvorilo termín hot hatch.

Auto, ktoré by pravdepodobne malo držať korunu ako vôbec prvý hot hatch, bolo BMW 2000 tii Touring z roku 1971, ale bol to Golf GTi, ktorý urobil z hot-hatchu v osemdesiatych rokoch „povinné“ vozidlo pre chlapčenských pretekárov. Rýchlo po ňom nasledovali Peugeot 109 GTi a Ford Fiesta XR2, ale to sú autá, ktoré Amerike unikli, a preto si myslím, že Američania majú o hatchbacky malý záujem. Skutočne verím, že ak by značky ako Peugeot, Renault, Ford, Honda a iní našli spôsob predaja svojich hot-hatchov v Amerike v osemdesiatych rokoch minulého storočia, karoséria hatchback ako celok by bola v Severnej Amerike taká populárna ako v roku zvyšku sveta dodnes.

Mimochodom, ak by ste sa chceli dozvedieť o niektorých z najlepších produktov, služieb a spoločností, ktoré som našiel na nákup, predaj a pomoc s vlastníctvom vozidla, pozrite si moju stránku odporúčaných produktov a služieb priamo tu. Okrem toho, že vám poviem, kam ísť, aby ste získali najnižšie ceny nových a ojazdených vozidiel, pokrývam aj financie, poistenie, diely, detaily a ďalšie veci.

Američania milujú hatchbacky; len si to neuvedomujú

Tu budem trochu drzý a naznačím, že Američania skutočne milujú hatchbacky a práve teraz ich kupujú vo veľkom počte, no len si neuvedomujú, že to robia. Ak existuje jedna charakteristika, ktorá definuje hatchback, čo to potom je? Musia to byť tie piate dvere vzadu, ktoré sa otvárajú smerom nahor, a ktoré iné vozidlo má túto funkciu? Odpoveďou je, samozrejme, SUV. SUV a crossovery SUV sú jednoducho vysoké hatchbacky a je ťažké vymyslieť jediný príklad, ktorý by nezdieľal túto hlavnú charakteristiku.

Európski výrobcovia automobilov sa možno roky snažili prinútiť Američanov kupovať naftové autá s malým alebo žiadnym úspechom, no podarilo sa im prinútiť Američanov, aby si kupovali hatchbacky. Stačilo ich urobiť vyššie, aby mali zbytočnú dodatočnú svetlú výšku na ospravedlnenie oveľa vyšších cien, ktoré výrobcom vytvárajú väčšie ziskové marže.

Prečo by ste mali vyskúšať hatchbacky

Som v niečom zvláštnej situácii, keď príde na komentáre k tomu, prečo Američania nemajú radi hatchbacky, a to preto, že som Angličan, ale nie som žiadnym zvláštnym fanúšikom európskych áut a o drvivú väčšinu áut mám malý záujem. ich. Som veľkým fanúšikom amerických svalov, starých aj nových, a dokonca považujem americké SUV a nákladné autá za oveľa zaujímavejšie a bohatšie na charakter ako väčšina vecí vyrábaných v Európe.

Ťažko si však predstaviť iné auto, ktoré by poskytovalo toľko radosti z jazdy za takú rozumnú cenu ako hatchback. Formát predného náhonu na tieto autá funguje a vysokovýkonné hot hatche si nemožno nemilovať. Dobre, základný Ford Fiesta, Volkswagen Golf alebo Peugeot 108 sa dá okamžite zabudnúť, ale stále si myslím, že niečo ako Fiesta hatch vyzerá lepšie ako jeho ekvivalent sedanu.

Ak však stále nie ste presvedčení o výhodách karosárskeho štýlu hatchback, musím urobiť jeden posledný návrh, a to pre vás, aby ste sa pokúsili trochu posedieť za volantom Hondy Civic Type R alebo Fordu Focus RS. Civic Si a Focus ST sú tiež celkom dobré, ale sú to jednoducho bledé napodobeniny ich chuligánskych bratrancov Type R a RS.

Add Comment