Aký je rozdiel medzi Muscle Car a Pony Car?

Ak máte čo i len letmý záujem o klasické americké autá, nepochybne ste už počuli výrazy muscle car a pony car, ale naozaj viete, čo tieto výrazy označujú alebo aký je rozdiel medzi muscle car a pony car? Pozrime sa na problém a vrhneme trochu svetla na to, čo môže byť v určitej spoločnosti spornou témou.

Pony cars a muscle cars sú obidva typy športových, na výkon zameraných amerických áut, ale všeobecne povedané, pony cars majú tendenciu byť menšie z hľadiska postavy a výkonu ako ich náprotivky zo svalov. Neexistujú však žiadne všeobecne akceptované definície ani jedného z nich a existuje veľa príkladov áut, ktoré rôzni ľudia za rôznych okolností označujú ako svalové autá aj poníky.

Čo je to pony car?

Pony car je zvyčajne športová, na výkon zameraná verzia sériovo vyrábaného amerického auta, ktorá má dvoje dvere, štyri sedadlá a je relatívne cenovo dostupná. Veľkosť a výkon motorov pre poníky sa môžu značne líšiť, ale staršie poníky mali často motory s malým blokom, ktoré mali osem, šesť alebo v niektorých prípadoch dokonca len štyri valce.

Keďže štvorvalcové preplňované motory sa v súčasnosti stávajú čoraz obľúbenejšími ako základné motory v mnohých autách, mnohé modely, ktoré by sa dali považovať za moderné poníky, majú teraz pod kapotou turbo-štvorky.

1964 Ford Mustang V-8 – pôvodné auto poníkov?

Ak zadáte do vyhľadávania Google otázku „aké bolo prvé auto pre poníka?“ uvidíte výsledok Wikipedie, ktorý tvrdí, že to bol Plymouth Barracuda, pretože sa začal predávať pár týždňov pred Fordom Mustang v roku 1964. Aj keď nemožno poprieť, že Plymouth Barracuda dorazil ako prvý, hoci len tak, musíte si položiť otázku, prečo Auto s názvom „Barracuda“ by spôsobilo, že by preň niekto prišiel s výrazom „pony car“?

Ako som už povedal, neexistujú žiadne tvrdé a rýchle pravidlá na definitívne kategorizáciu toho, čo je a čo nie je pony car. Prečo by však nebolo zrejmé, že ak by tento výraz bol prvýkrát vytvorený na opis typu auta v roku 1964, nesúvisel by v prvom rade s autom nazvaným po koňovi a nie po rybe?

Z tohto dôvodu sa budem držať svojich zbraní a zavesím svoju vlajku do zeme, kde je napísané, že Ford Mustang bol autom, ktoré priťahovalo výraz „pony car“.

Čo je to muscle car?

Typický muscle car je stredný až veľký americký sériový sedan, kupé alebo kabriolet so zadným náhonom, s dvomi dverami, širokými pneumatikami, rozšírenými blatníkmi a silným motorom V-8. Niekedy sú to výkonovo orientované verzie toho, čo môžu byť v štandardných podobách relatívne svetské autá, ale niekedy ide o samostatný model v sortimente automobilky. Medzi typické klasické svalové autá patria Plymouth Barracuda, Dodge Charger, Dodge Challenger, Pontiac Firebird a Chevrolet Camaro, ale existuje veľa výhrad k tomuto a rozsiahlejšie zoznamy, pretože niektoré z týchto áut sa v priebehu rokov dosť dramaticky zmenili.

Prečo sa svalové autá a poníky pletú?

Nejasnosti o tom, čo je pony car a čo je svalnatý automobil, by som zvalil na vrub éry Malaise, ktorá prebiehala medzi rokmi 1973 a 1983. Bolo to obdobie, keď sa globálna cena ropy štvornásobne zvýšila. Amerika bola obzvlášť ťažko zasiahnutá. Po rokoch, keď americkí spotrebitelia kupovali a jazdili na veľkých autách hltajúcich plyn, sa priemysel musel dramaticky zamerať na menšie, ľahšie a úspornejšie autá.

Americký automobilový priemysel sa spočiatku pokúšal riešiť problém emisií vyladením motorov vo svojich autách, no vďaka tomu boli ich veľké, ťažké autá ešte menej úsporné, než boli doteraz.

Veci začali byť pre výrobcov automobilov naozaj vážne, keď Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) skutočne začala regulovať palivovú účinnosť v priemysle prostredníctvom kontroly emisií vozidiel a v roku 1978 zákon o dani z energie uzákonil, aby aktívne odrádzal od predaja úplne nových automobilov. vozidlá, ktoré neboli považované za dostatočne efektívne prostredníctvom Corporate Average Fuel Economy (CAFE).

Tieto a ďalšie opatrenia boli zodpovedné za veci ako Ford Mustang II, čo bolo dvojdverové kupé a trojdverový hatchback, ktorý bol podstatne menší, ľahší, menej výkonný a pomalší ako jeho nedávni predchodcovia, a potom tretia generácia Foxy. Body Mustangy.

1978 Burt Reynolds „Bandit“ Pontiac Firebird Trans Am

Ak by sa nejaké auto malo použiť na definovanie pony car, určite by to musel byť Ford Mustang druhej a tretej generácie, ale rovnako ľahko pochopíte, kde vzniká zmätok, keď sa pozriete na ich predchodcov z rokov 1971-1973, ktorí narástli. tučný, luxusný a extrémne smädný. Milujem éru Mustangov v rokoch 1971-1973, ale ako by sa tie cestné leviatany, preboha, nemohli považovať za svalové autá s ich dodatočnými 800 librami a tými mohutnými 5,8-litrovými motormi V-8?

Hoci Mustang II a Fox Body Mustang majúich fanúšikov a rozhodne by sa mali 100% zaradiť medzi poníky, sú to podľa mňa ohavnosti, ktoré špinia dobré meno legendárneho Forda.

Mimochodom, ak by ste sa chceli dozvedieť o niektorých z najlepších produktov, služieb a spoločností, ktoré som našiel na nákup, predaj a pomoc s vlastníctvom vozidla, pozrite si moju stránku odporúčaných produktov a služieb priamo tu. Okrem toho, že vám poviem, kam ísť, aby ste získali najnižšie ceny nových a ojazdených vozidiel, pokrývam aj financie, poistenie, diely, detaily a ďalšie veci.

Je Chevy Camaro považované za svalové auto?

Vo všeobecnosti je Chevrolet Camaro považovaný za pony car, ale je veľa prípadov, kedy bol tiež považovaný za skutočný stelesnenie svalového auta. Ak sa pozriete na rôzne webové stránky a pokúsite sa určiť, či je auto svalové auto alebo pony car, nájdete viac protirečení ako zhody. Ak sa napríklad pokúsite zistiť, či je Chevrolet Camaro poník alebo svalnatý automobil, nájdete ich v zoznamoch oboch kategórií.

Niektorí ľudia napríklad tvrdia, že Camaro je poníky, pretože niet pochýb o tom, že ho predstavil Chevy ako priamy konkurent Mustangu. Keďže prvý Mustang bol prvým poníky (ako som už skôr tvrdil), je logické, že jeho prvým veľkým konkurentom musí byť tiež poníky, však?

Nižšie je však zoznam 10 najväčších svalových áut všetkých čias z vysoko uznávanej webovej stránky Auto Express, ktorá má Chevrolet Camaro Z/28 z roku 1967 na čísle 4. Na druhej strane, webová stránka hotcars.com obsahuje článok so zoznamom „ 15 dôvodov, prečo je Camaro najlepšie svalové auto, aké si môžete práve teraz kúpiť.

Je Dodge Charger svalovec?

Dodge Challenger je jedným z tých áut, kde je len malý alebo žiadny spor o jeho povereniach, ale čo štvordverový Dodge Charger? Môže byť štvordverové auto svalové auto, a ak áno, robí to z Charger America jediné štvordverové svalové auto?

Tu pribijem svoje farby na stožiar a poviem vám, že Dodge Charger absolútne milujem a je to absolútne svalové auto, aj keď má štyri dvere. V priebehu rokov bolo veľa báječne vyzerajúcich modelov Charger a myslím si, že súčasný model je rovnako báječný ako ktorýkoľvek z nich, najmä v podobe SRT Hellcat. Čo nie je milovať na veľkom, priestrannom a dobre vybavenom štvordverovom sedane, ktorý dokáže vyvinúť výkon 707 koní a 650 lb.-ft. krútiaceho momentu a dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť tesne pod 200 mph? Ak to nie je svalové auto, potom už neviem, čo je.

Aký je potom rozdiel medzi pony car a muscle car?

Takže, čo z toho všetkého môžeme vyvodiť? Ak je Camaro pony car, ktorý niekedy svieti mesiacom ako svalové auto, a prvé pony car zo všetkých, Ford Mustang, sa z času na čas tiež kvalifikuje ako skutočné svalové auto, v skutočnosti nie je jasne definovaný rozdiel. môžeme si nasadiť klobúk.

Hodím do toho ďalšie auto, aby som ešte viac zamotal veci, však? A čo Cadillac CTS-V? Je založený na CTS strednej veľkosti, čo je štvordverový sedan s pohonom zadných kolies, no pod kapotou je 6,2-litrový LT4 V-8, ktorý vyvinie celkom ohromujúcich 640 koní a 630 lb.-ft. krútiaceho momentu. To je blízko k územiu Charger Hellcat, ale robí to z neho svalové auto alebo z neho jeho relatívne malé rozmery robia poníka?

A ešte predtým, ako pôjdem, čo poviete na legendárny Pontiac Firebird Trans Am? Hotcars.com hovorí, že „Trans Am je jedným z najpopulárnejších svalových áut, aké kedy boli uvedené na trh“, zatiaľ čo Wikipedia uvádza, že „sériové autá Trans-Am boli továrensky vyrobené poníky založené na vozidlách pretekajúcich v Sports Car Club of Séria America Trans-Am.”

Add Comment