Horsepower to Duckpower: O čom to všetko je?

Posledných pár rokov sa hovorí o kačacej sile ako o alternatívnej mernej jednotke ku konskej sile, ale čo je kačacia sila a ako previesť konskú silu na kačaciu, aby ste vedeli, koľko kačíc máte pod kapotou?

Ak chcete skryť konskú silu na kačaciu silu, musíte vziať číslo konskej sily a vynásobiť ju 131,2, pretože bolo vypočítané, že hmotnosť koňa je 131,1-krát väčšia ako hmotnosť kačice. Je zrejmé, že kôň je väčší ako kačica, takže zostávalo len rozhodnúť, o koľko väčší je kôň, aby sa usadil na definitívnej postave. Presne to isté by sme mohli urobiť s akýmkoľvek zvieraťom, pokiaľ je dohodnuté, ako hmotnosť tohto zvieraťa súvisí s hmotnosťou koňa. Mohli by ste teda zmerať motor v psej, hadej sile, aardvarkovej sile alebo v akomkoľvek inom druhu zvieracej sily? Áno, samozrejme, môžete, pokiaľ viete, ako súvisí hmotnosť zvieraťa s usadenou postavou koňa.

Čo je to vlastne konská sila?

Pojem konská sila sa vzťahuje na množstvo energie produkovanej motorom. Aby sme boli konkrétnejší, konská sila sa týka množstva sily, ktorá je potrebná na presunutie 550 libier na vzdialenosť jednej stopy za jednu sekundu, alebo sila potrebná na presunutie závažia 33 000 libier o jednu stopu za jednu minútu. Výkon sa meria podľa rýchlosti, ktorú je potrebné vykonať.

Konská sila dáva veľký zmysel ako jednotka merania výkonu motora, pretože práve spaľovací motor nahradil kone ako náš hlavný spôsob obchádzania. Ak sa snažíte prinútiť niekoho, aby prijal nový spôsob robenia vecí, musíte mu ukázať, prečo je to lepšie ako to, čo už má. Ak by ste chceli niekoho presvedčiť, aby presedlal z koňa a vozíka na auto alebo dodávku, ako lepšie mu ukázať, že motor je ekvivalentný 10 alebo viac koňom?

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa výkon motora meria v koňských silách a nie v niečom inom? Dobre, takže tie krajiny, ktoré používajú metrické namiesto imperiálnych meraní, majú zvláštne jednotky, ako sú kW a PS, ale dokonca aj ľudia, ktorí v týchto krajinách žijú, zriedka rozumejú týmto jednotkám a stále radšej používajú známejšie konské sily. Motor s výkonom 100 koní však nerobí presne tú istú prácu, akú by odvádzalo 100 koní; je to len pohodlný a príbuzný spôsob, ako pomôcť ľuďom pochopiť, aký silný je motor v porovnaní s iným. Jednotky metrických kW a PS dnes robia rovnakú prácu ako konská sila už viac ako sto rokov, ale na konskú silu sme zvyknutí a väčšina z nás sa s ňou ľahšie stotožní.

Mám podobný problém s librami a kg, aj keď žijem v krajine, ktorá používa metrický systém od roku 1971. Bývam v pobrežnom meste a chodím na ryby od svojich 7 rokov, takže ak mi poviete, že chytil si 10-kilovú tresku. Mám veľmi dobrú predstavu o tom, aká je tá ryba veľká. Ale ak mi niekto povie, že ryba, ktorú včera chytili, vážila 7,2 kg, musel by som si to v hlave prepočítať na libry, aby som mal predstavu, aká bola veľká.

S konskou silou je to to isté. Keď som pred všetkými tými rokmi prvýkrát počul o Dodge Challenger Hellcat, hneď som si uvedomil, aký bol smiešne výkonný, keď som čítal, že by produkoval 707 koní. Ak by však tlačová správa bola v metrických údajoch, a teda hovorila, že Hellcat vydá 520 kW, musel by som spočítať, aká je táto hodnota v konských silách, aby som mohol mať predstavu o tom, aký silný skutočne bol.

Mimochodom, ak by ste sa chceli dozvedieť o niektorých z najlepších produktov, služieb a spoločností, ktoré som našiel na nákup, predaj a pomoc s vlastníctvom vozidla, pozrite si moju stránku odporúčaných produktov a služieb priamo tu. Okrem toho, že vám poviem, kam ísť, aby ste získali najnižšie ceny nových a ojazdených vozidiel, pokrývam aj financie, poistenie, diely, detaily a ďalšie veci.

Kde sa vzala myšlienka kačacej sily?

Pravdepodobne nebude veľkým šokom, keď sa dozvieme, že trochu bláznivý nápad duckpower pochádza z videa YouTube. Kanál, ktorý vytvoril video, sa nazýva Art of Engineering a použil niečo, čo sa nazýva Kleiberov zákon na výpočet toho, ako by mala jedna kačacia sila súvisieť s jednou konskou silou.

Úplný výpočet použitý v Kleiberovom zákone je pomerne komplikovaný a v rovnici sú symboly, ktoré ani neviem nájsť na klávesnici počítača. Pointa je, že Max Kleiber v tridsiatych rokoch minulého storočia dospel k záveru, že rýchlosť spotreby zvieraťa alebo rýchlosť metabolizmu je takmer rovnaká ako jeho hmotnosť, ak toto číslo (hmotnosť) vynásobíte mocninou ¾.

Ak vám to pomôže pochopiť to trochu viac, ak má mačka 100-krát väčšiu hmotnosť ako myš, spotrebuje len asi 32-krát toľko energie, koľko spotrebuje myš, aj keď je hmotnosť mačky 100-krát väčšia.na myši.

Kanál potom vydelil hmotnosť kačice hmotnosťou koňa a potom použil Kleiberov zákon, aby dospel k výsledku, že jedna konská sila sa rovná 131,2 kačacej sily. Ak sa potom vrátime k vyššie spomenutému Dodge Challenger Hellcat, táto mohutná šelma svalového auta produkuje 92 758,4 kačacej sily. Toto číslo znie podstatne pôsobivejšie ako 707 konských síl, aspoň kým k nemu nepridáte výraz „kačacia sila“ a potom to znie smiešne.

Chceli by ste preto radšej, aby bol váš motor hodnotený výkonom Aardvark? Ak chcete, možno vás bude zaujímať, že na základe škovránka s priemernou hmotnosťou 140 libier môže Challenger Hellcat tvrdiť, že produkuje impozantných 3 333 škovránkov.

Čo to znamená?

Navrhoval by som, aby ste sa prestali zaujímať o duckpower, aardvarkpower alebo akékoľvek iné hlúpe teoretické meranie výkonu a namiesto toho premýšľali o veciach, na ktorých skutočne záleží. Dúfam, že tento článok vás prinútil uvedomiť si, že konská sila nie je v skutočnosti mimoriadne vedecké meradlo. Teda pokiaľ neprijmete veľmi špecifické číslo pre hmotnosť koňa, čo je v niektorých ohľadoch jednoducho smiešne, pretože kone majú rôzne veľkosti ako každé iné zviera.

Zoberme si príklad aardvarkpower, ktorý bol použitý skôr. Zistil som, že hmotnosť srdcovca je 140 libier, ale ak to zadáte do Googlu, dostanete výsledok, ktorý hovorí, že 88-140 libier. Rovnaké hľadanie koňa prichádza s hmotnosťou 660 libier, ale váži Shire Horse 660 libier a čo Shetlandský poník?

Pre mňa je znepokojujúcim záverom, že kilowatty (kW) a Pferdestarke (PS) sú oveľa lepšími spôsobmi na kvantifikáciu výkonu motora, keďže ide o matematické konštanty, a nemôže byť sporu o tom, či je jeden kilowatt alebo PS väčší ako iný. kilowatt alebo PS. Napriek tomu, že žijem v krajine, kde bolo používanie metrických údajov nariadené zákonom a používanie imperiálnych meraní bolo komerčne nezákonné, zostávam pri konskej sile, pretože som na to zvyknutý, rozumiem tomu a páči sa mi to. .

Samozrejme, potom by sme sa mohli dostať do paradoxu, keď hovoríme o zdvihovom objeme motora v litroch, ale jeho výkone v konských silách a lb.-ft., ale to je argument na iný deň.

Add Comment