Je Lexus skutočne značkou luxusných áut?

Väčšina ľudí, ktorí sa viac než len okrajovo zaujímajú o automobilový priemysel, vie, že Lexus je luxusná divízia Toyoty, ale je to naozaj luxusná značka v tom, ako široká verejnosť vníma takéto záležitosti? Sú autá a SUV Lexus len drahé Toyoty, alebo je Lexus skutočne luxusnou automobilovou značkou, ktorá stojí bok po boku s inými značkami, ktorých luxusný status nemožno spochybniť?

Technicky vzaté, Lexus je značka luxusných áut, aj keď je fakticky súčasťou Toyoty podobným spôsobom, akým bola dnes už neexistujúca značka Scion mladšou odnožou japonského automobilového giganta. Vždy sa však viedli a možno aj budú diskutovať o tom, či má značka rovnakú úroveň prestíže a chvály ako Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Cadillac, Range Rover a ďalšie.

História značky Lexus

Pokiaľ ide o veľké automobilové značky, Lexus je niečo ako nováčik, pretože existuje len od roku 1989. Pravdepodobne vás neprekvapí, že vznikol takmer v rovnakom čase, ako Nissan a Honda vyvíjali svoje Infiniti. a prémiové značky Acura, ktoré tiež podporujú diskusiu o tom, kde sú na trhu z hľadiska vnímania kupujúcimi.

Existuje tiež určitá diskusia o pôvode názvu značky Lexus, pričom niektorí naznačujú, že ide o skratku pre „luxusný vývoz do USA, zatiaľ čo iné zdroje tvrdia, že názov značky nemá žiadny špecifický význam, okrem označenia luxusného a technologického imidžu.

Prvým automobilom vyrobeným touto značkou bol LS 400, ktorý debutoval na Severoamerickom medzinárodnom autosalóne v Detroite v januári 1989 a bol rýchlo ocenený za to, aký tichý a dobre vybavený bol, ako aj za ergonomický interiér. , výkon motora, kvalita konštrukcie, aerodynamika, spotreba paliva a hodnota za peniaze.
Na druhej strane, niektorí komentátori v tomto odvetví považovali za vhodné kritizovať ho za to, čo považovali za odvodený štýl a odpruženie, ktoré sa príliš neovládalo a neprinášalo obzvlášť pohodlnú jazdu pre údajné luxusné auto.

Filozofia dizajnu Lexus

Pre Lexus by bolo jednoduché vziať existujúce modely Toyoty, urobiť ich luxusnejšími a dať im trochu iný vzhľad, aký zvykne Ford robiť so svojou luxusnou značkou Lincoln. Aby sme boli spravodliví, aj keď modely Toyota a Lexus pochopiteľne zdieľajú platformy a ďalšie komponenty, nie je zrejmé, že je možné prepojiť model Toyoty s ekvivalentom Lexus rovnakým spôsobom, ako to môžete s inými príbuznými značkami, ako sú Lincoln a Ford.

Lexus vždy vyrábal modely, ktoré sú celkom ľahko identifikovateľné ako Lexus, a v posledných rokoch sa to stáva ešte častejšie. V skutočnosti by sa dalo povedať, že niektoré modely Lexus zašli za posledných pár rokov tak ďaleko, že sa stali na niekoho príliš radikálne a polarizujúce. Osobne si myslím, že Lexus išiel smerom, ktorý sa mi naozaj páči, a teraz by som určite zvážil jeho kúpu. Nie je to ani jeden konkrétny model, pretože sa mi páči celková filozofia dizajnu v celom rade.

Priznám sa, že uprednostňujem, aby moje autá a motorky vyzerali, akoby ich zanechala mimozemská vesmírna loď. Okrem amerických muscle cars a truckov v skutočnosti retro nerobím. Začiatkom minulého roka som si kúpil nový motocykel a hoci veľa ľudí miluje retro vzhľad niečoho ako Kawasaki Z900 RS, vybral som si štandardný Z900, ktorý je moderný, agresívny a hranatý. Rovnakým spôsobom by som opísal filozofiu dizajnu Lexus, čo je pravdepodobne dôvod, prečo sa mi páči, ako momentálne vyzerajú.

Aký je rozdiel medzi luxusnou a prémiovou značkou?

Neexistuje žiadna tvrdá a rýchla definícia odvetvia, ktorá by okamžite a definitívne oddeľovala luxusné auto od prémiového auta, ale svoju definíciu vám poskytnem po dvadsiatich rokoch v automobilovom biznise. Značka luxusného auta je taká, kde odznak hovorí ľuďom, že jazdíte na niečom špeciálnom, zatiaľ čo značka prémiových áut je taká, ktorá sa nachádza medzi luxusnými a masovými značkami.

Napríklad si nemyslím, že príliš veľa ľudí, ktorí to čítajú, by tvrdilo, že Mercedes-Benz nie je luxusná značka. Rovnako ako by som nečakal, že niekto bude tvrdiť, že Chevrolet je niečo iné ako značka masového trhu. Ak si tieto dva príklady zafixujete v hlave a predstavíte si priestor medzi nimi, tento priestor obývajú prémiové značky.
Mimochodom, ak by ste sa chceli dozvedieť o niektorých z najlepších produktov, služieb a spoločností, ktoré som našiel na nákup, predaj a pomoc s vlastníctvom vozidla, pozrite si moju stránku odporúčaných produktov a služieb priamo tu. Okrem toho, že vám poviem, kam ísť, aby ste získali najnižšie ceny nových a ojazdených vozidiel, pokrývam aj financie, poistenie, diely, detaily a ďalšie veci.

Prémiové značky áut

Niektoré prémiové značky sa dajú veľmi ľahko identifikovať, no ako čokoľvek v živote, aj tu sa určite začnú objavovať šedé miestar akonáhle sa posuniete za očividne zrejmé. Pokiaľ ide o mňa, Buick, GMC, Volvo, Jeep a Genesis sú liatinové príklady prémiových značiek, aj keď som si istý, že fanúšikovia týchto značiek a ľudia spojení s týmito značkami by sa chceli líšiť.

Rovnako ľahké je identifikovať množstvo skutočne luxusných značiek, akými sú pre mňa BMW, Mercedes-Benz, Cadillac, Jaguar, Porsche, Bentley, Rolls-Royce, Ferrari, Lamborghini atď. Teraz sa dostávame k šedým oblastiam a viem, že niektoré z nich budú sporné. Pokiaľ ide o značky, ktoré majú byť skutočnými luxusnými značkami, ktoré podľa mňa spadajú do sfér prémií, mojimi kandidátmi sú Lincoln, Acura, Infinity, Audi, Tesla, Alfa Romeo a áno, Lexus.

Rovnako by som chcel, aby sa niektoré masové značky v súčasnosti považovali za trochu prémiovejšie ako masový trh, ako napríklad Volkswagen, Chrysler, Mazda, Dodge a Mini. Viem, že s mojimi návrhmi budú nesúhlasné názory a argumenty, ale takto sa na tieto značky pozerám so svojimi skúsenosťami s tým, ako ich vnímajú kupujúci.

Test kľúča na pulte

V dnešnej dobe je to možno už trochu zastaraná analógia, ale majte so mnou pokoj. Ak chcete vedieť, kde sa nachádza značka auta v spektre, na ktorý zapôsobíte na cudzinca, nájdite si chvíľku a zamyslite sa nad svojou prvotnou reakciou, keď niekoho uvidíte kľúč od auta, keď ho položí na pult.

Ak niekto položí kľúč od BMW, Mercedes-Benz alebo Porsche na pult, pravdepodobne si pomyslíte, že sa mu musí celkom dariť, však? To by platilo ešte viac, keby dali dole kľúč od Ferrari, Porsche, Lamborghini či Range Roveru. Stále na vás môže zapôsobiť odznak Audi na ich kľúčenke, ale čo tak Buick, Volvo alebo Lexus? Vidíte, kam tým mierim?

Má cena rozdiel?

Veci sú naozaj zaujímavé, pokiaľ ide o to, koľko stojí auto v pomere k vnímaniu jeho značky, a tu pravdepodobne môžete tvrdiť, že Lexus je poriadna luxusná značka. Rád by som si myslel, že sme zistili, že Mercedes-Benz je luxusné auto a že kľúčenka Mercedes urobí dojem na cudzinca. Ale čo ak Mercedes, na ktorom jazdíte, nie je až taký drahý a čo ak masovo predávané auto toho druhého stojí viac ako Mercedes?

Vezmite si napríklad Mercedes-Benz A220 Sedan z roku 2022. Má nespochybniteľnú česť byť luxusným autom, no počiatočná odporúčaná cena bola len 33 950 dolárov. V úplnom protiklade by vás neprekvapilo, keby niekto tresol prívesok na kľúče Ford na pult a povedal by vám, že jazdí na Ford Edge z roku 2022. Ide však o to, že najzákladnejším Fordom Edge je SE, ktorý má počiatočnú MSRP 35 395 USD a môže byť až 44 195 USD, ak je model, na ktorom jazdia, ST.

Vráťme sa k Lexuse, najdostupnejším modelom v roku 2021 bol Lexus UX 200 FWD s počiatočnou MSRP 33 000 USD. Ostatné modely však začínajú tesne pod 40 000 $ a väčšina z nich stojí podstatne viac a v niektorých prípadoch môžete celkom ľahko zaplatiť 100 000 $. Robí to napokon z Lexusu luxusnú značku? stále si nie som istý.
Je Lexus považovaný za prestížnu značku? Lexus ako značka má v Amerike väčšiu úctu ako kdekoľvek inde na svete, a preto je pre značku taký dôležitý trh. Mnohí Američania ju dokonca považujú za luxusnejšiu a žiadanejšiu značku ako jej tradičnejší nemeckí luxusní rivali a to sa rozhodne nedá povedať o iných trhoch, ako je Európa a možno ani jej rodné Japonsko!

Je Lexus lepší ako BMW a iné luxusné značky?

Ako prestížnu a žiadanú značku Lexus vidíte, je len na vás a dúfam, že som vám tu v tomto článku dal podnet na zamyslenie, ale ak chcete na chvíľu ignorovať, aký je odznak luxusný, a sústrediť sa na kvalitu, argument je úplne iný.

Pokiaľ ide o kvalitu, spoľahlivosť, náklady na údržbu, odolnosť a životnosť, Lexus je takmer neprekonateľný. Ak chcete, aby vám auto alebo SUV dlho vydržalo, ktoré vás nesklame, servis a prevádzku vás nebude stáť ruky a nohy a kde pohodlie a kvalita hraničí s pozoruhodnosťou, potom choďte kúp si Lexus.

Kúpil by som si niečo ako Lexus UX, NX alebo RX namiesto BMW X1, X3 alebo X5? Určite by som to urobil a tiež by som si kúpil Lexus cez akýkoľvek ekvivalent Mercedesu alebo Audi. Páči sa mi aj vzhľad kupé Lexus LC, ale obávam sa, že existujú aj iné miesta, kde by som išiel minúť 100 000 dolárov za auto.

Lexus vs Cadillac

Myslíte si, že Cadillac je prestížnejšia a luxusnejšia značka ako Lincoln? Aj keď sú obe luxusnými ramenami masových výrobcov automobilov, Cadillac vnímam skôr ako luxusnú značku ako Lincoln, ale aj Lexus vnímam ako niečo nad nimi. Mám rád Cadillac, najmä CTS-V Blackwing, samozrejme, a Escalade je legenda na štyroch kolesách. Ale pre mňa je tu do očí bijúca priepasť v kvalite v prospech Lexusu a myslím si, že práve tu som možno odpovedal na svoju vlastnú otázku.

Moje myšlienky na vec

Ako Európan, s Land Roverom a Range Roverom, ktorý mám v krvi a ktorý som si kúpil prvé BMW v roku 1988, stále nemôžem byť pre značku Lexus taký nadšený ako pre Mercedes a BMW. Ten odznak Lexus jednoducho nenahnevá dušu tak, ako trojcípa hviezda alebo modro-biely rondel, ale keby som mal dať dole svoje ťažko zarobené peniaze, pravdepodobne by som si kúpil Lexus namiesto iného luxusu. model, ktorý stojí podobné peniaze za vzhľad a špičkovú kvalitu Lexusu.

Znamená to, že teraz súhlasím s tým, že Lexus je skutočná luxusná značka? Nie, nebojím sa. Lexus dávam nad Acura, Infinti, Volvo a Genesis, ale stále nie v rovnakej snobskej triede ako BMW, Mercedes alebo Range Rover. Podľa môjho názoru je Lexus na rovnakej úrovni ako Audi, ale veľa ľudí túži vlastniť Audi a myslia si, že je to taký prestížny odznak ako ktorákoľvek luxusná značka.

Osobne som už dávno za starou značkou snobstva a svoje nové autá si vyberám podľa toho, či sa mi páčia na pohľad, či majú vlastnosti, ktoré chcem a či si myslím, že predstavujú dobrú hodnotu. Nezáleží na tom, aký je odznak vpredu alebo vzadu a čo si ktokoľvek myslí, keď šoférujem, takže keď príde čas na zmenu súčasného vozidla, môžete ma vidieť, ako šoférujem Lexus.

Add Comment